Informacje

Aktualności

Ilustracja do informacji: KADECI KLASY WOJSKOWEJ PO SZKOLENIU POLIGONOWYM
15 2019

KADECI KLASY WOJSKOWEJ PO SZKOLENIU POLIGONOWYM

10 maja zakończyło się tygodniowe szkolenie poligonowe kadetów ośmiu szkół, w tym klasy II wojskowej LO w Rzepinie, objętej Pilotażowym Programem Ministerstwa Obrony Narodowej. Pod okiem opiekunów Anny Mieczkowskiej i Jarosława Borowca oraz zawodowych żołnierzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej na poligonie w Wędrzynie szkoliło się 26 naszych uczniów, którzy przez pięć dni doskonalili umiejętności z zakresu terenoznawstwa, taktyki, strzelectwa, rozpoznania wojskowego, łączności, ochrony i obrony obiektów, obrony przed bronią masowego rażenia. Podczas obozu przeprowadzono m.in. szkolenia inżynieryjno-saperskie i medyczne. Ukończenie ćwiczeń poligonowych jest jednym z warunków uzyskania zaświadczenia potwierdzającego realizację przez ucznia programu nauczania Edukacji Wojkowej w Certyfikowanych Pionach Wojskowych Klas Mundurowych. Zaświadczenie to przynosi wiele korzyści kadetom, którzy zdecydują się związać swoją przyszłość z pełnieniem służby wojskowej: odbycie skróconego szkolenia wojskowego dla ochotników, kończącego się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy, pierwszeństwo w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej, przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach (dodatkowe punkty podczas procesu rekrutacji) czy stałych konsultacji przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazanie możliwości podjęcia służby adekwatnych do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata.
            W ramach podsumowania obozu instruktorzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu zorganizowali zawody szkół, które wzięły udział w obozie. Do rywalizacji przystąpiło osiem pięcioosobowych drużyn rywalizujących w pięciu konkurencjach: rzut granatem (tu bezkonkurencyjny okazał się kadet Łukasz Przybyski, którzy „wyrzucił” aż 41 metrów), czołganie, przenoszenie rannego na noszach, bieg na 800 m i strzelanie (i tu rewelacyjny wynik – cztery osoby uzyskały maksymalną ilość punktów). Nasi kadeci okazali się NAJLEPSI. Zajmując I miejsce wyprzedzili drużyny z Gorzowa Wielkopolskiego, Międzyrzecza oraz Nowego Tomyśla. W rozgrywkach reprezentowali nas: Łukasz Przybylski, Jakub Jaszczuk, Patryk Zych, Kamil Roztocki oraz Patryk Wysocki.
            Na ręce Pana Generała Roberta Kosowskiego, Dowódcy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu pragniemy złożyć serdeczne podziękowania dla wszystkich instruktorów zaangażowanych w organizację tego wymagającego przedsięwzięcia oraz koordynatora Pilotażowego Programu MON, kpt. Michała Antosiewicza. Zaangażowanie, umiejętności praktyczne i wiedza żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu są bezcennym źródłem zdobywania nowych doświadczeń, które, mamy nadzieję, zaprocentują w przyszłości.  
 
Obszerna galeria zdjęć na naszym profilu facebookowym -> Kadeci klasy wojskowej...

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją