Logo: Rzepin Rzepin

Informacje

Narzędzia i usługi


Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Aktualności

Ilustracja do informacji: „DZIĘKUJĘ, ŻE SEGREGUJESZ!” mówią przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Rzepinie
06 Listopad 2019

„DZIĘKUJĘ, ŻE SEGREGUJESZ!” mówią przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Rzepinie

Celowy Związek Gmin CZG-12 organizując akcję edukacyjno-informacyjną pn. „Dziękuję, że segregujesz!” chce zwrócić szczególną uwagę na poprawność segregacji odpadów w naszych domach oraz uwrażliwić dzieci i dorosłych na problem pochopnego wyrzucania rzeczy, które można jeszcze podreperować, naprawić i jeszcze chwilę mogą nam posłużyć, zamiast kończąc w śmietnikach.
 
W ramach akcji organizowane są spotkania z przedszkolakami (5 i 6-latki) podczas których sprawdzamy wiedzę dzieci na temat segregacji odpadów i dajemy im szansę nauczenia się podstawowych zasad prawidłowej segregacji odpadów. Przypominamy o 3 zasadach: ODKRĘĆ – OPRÓŻNIJ – ZGNIEĆ!, nie wyrzucaj opakowań z zawartością i NIE MUSISZ MYĆ PUSTYCH OPAKOWAŃ, jeśli dobrze je opróżnisz.
 
Mówiąc o odpadach i sposobach na ograniczanie ich produkcji, chcemy dać dzieciom dowód na to, że z pozoru niepotrzebne rzeczy (dziurawe, podarte spodnie i spódniczki) i opakowania (puste pudełka po jogurtach, słoiki, butelki plastikowe) to jeszcze wartościowe rzeczy i przedmioty! W tym zadaniu pomagają nam Partnerzy akcji. W Rzepinie są to miłe i kreatywne osoby ze Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Słoneczko”, które przez 2 tygodnie przerobili ok. 25 rzeczy i przedmiotów przyniesionych przez dzieci.
 
Co powstało ze starych rzeczy przyniesionych przez dzieci na pierwsze spotkanie? Z pustych opakowań przepiękne pudełeczka na pamiątki, świąteczne pojemniki na pierniki, pojemniki na kredki oraz wiele innych pięknych przedmiotów, które ozdobią dziecięce pokoje. Wszelkie dziurki małe i duże w spodniach i spódniczkach zostały przykryte pięknymi nowymi łatkami, a zepsute zabawki naprawione!. Wierzymy, że te nowe-stare rzeczy i zabawki jeszcze będą cieszyć przedszkolaki przez jakiś czas, i że dzięki tym drobnym recyklingowym upominkom zaszczepiliśmy w dzieciach i ich rodzinach zmianę zachowań na bardziej proekologiczne.
 
Niech uśmiechy przedszkolaków będą czynnikiem motywującym nas dorosłych do zmiany nawyków i zachowań przy śmietniku! To od małych spraw, od prawidłowej segregacji odpadów, nie brania woreczków foliowych podczas zakupów, wybierania produktów zapakowanych w mniej warstw i naprawiania rzeczy zamiast ich wyrzucania zależy przyszłość i stan naszego środowiska! Zacznijmy od małych rzeczy, np. jeśli każdy z naszej gminy robiąc zakupy nie weźmie dziś woreczka foliowego ze sklepu to już będzie ich o kilka tysięcy mniej na składowisku śmieci! Czym można zastąpić woreczki foliowe podpowiadamy na profilu społecznościowym Celowego Związku Gmin CZG-12. Zapraszamy do odwiedzin i zapoznania się z materiałami edukacyjnymi oraz zdjęciami z zajęć z przedszkolakami! Już 13 listopada przeprowadzimy podobne zajęcia z 6-latkami z Przedszkola nr 3 w Rzepinie.
Akcja „Dziękuję, że segregujesz!” została objęta Patronatem REKOPOL Organizacji Odzysku Opakowań S.A. z Warszawy. W zajęciach wykorzystano pomoce zakupione w ramach dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.
K.R.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Wtyczka Facebook